Дата публікації: 14.05.2021

Дисфункція мейбомієвих залоз

Рейтинг

686

Автор статті

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець і автор статті

logo

Однією з причин виникнення проблем з очима є дисфункція Мейбомієвих залоз. 

Ще у 1666 році відомий німецький лікар Генріх Мейбах вперше описав і зобразив особливі залози, які розміщуються на повіках. Їх головне призначення – виділення жирів для створення слізної плівки. 

Коли порушується функціонування або відбувається закупорка Мейбомієвих залоз, можуть виникнути деякі неприємні симптоми або захворювання повік і поверхні очей. 

Мейбомієві залози та їх функції 

На повіках розташовано 45-70 Мейбомієвих залоз: на верхньому 25-40, на нижньому 20-30. Саме вони створюють один із важливих компонентів слізної плівки – ліпідний шар. При закупорці цих залоз або будь-якому іншому порушенні їх функцій виділяється недостатня кількість жирів. Через порушення складу слізної плівки (зменшення кількості ліпідів), вона швидше випаровується, тому можуть з’явитися ознаки сухості очей, що, у свою чергу, може призвести до розвитку синдрому / Хвороби Сухого Ока, блефариту, халязіону. 

Причини Дисфункції Мейбомієвих Залоз

До дисфункції Мейбомієвих залоз (ДМЖ) можуть призводить деяки  причини: 

  • Недостатньо якісне очищення (гігієна повік) від пилу та забруднень; 
  • Косметичні засоби, які використовуються для макіяжу очей, можуть закупорювати не тільки пори шкіри, а й протоки Мейбомієвих залоз; 
  • Вікові та гормональні зміни в організмі (з віком зменшується вміст води в органах і тканинах, а гормональні зміни, у свою чергу, сприяють зменшенню вироблення ліпідів). 

Симптоми дисфункції Мейбомієвих залоз 

При дисфункції Мейбомієвих залоз виникає низка неприємних симптомів: 

  • відчуття піску в очах; 
  • відчуття стороннього тіла; 
  • свербіж; 
  • почервоніння очей; 
  • сухість; 
  • біль. 

Симптоми дисфункції Мейбомієвих залоз схожі на Синдром Сухого Ока, тому дуже важливо при їх виникненні звернутися за консультацією до офтальмолога: тільки фахівець може поставити правильний діагноз і підібрати лікування.

Які захворювання пов’язані з дисфункцією Мейбомієвих залоз? 

Завдяки ліпідам, виробленим Мейбомієвими залозами, слізна плівка не так швидко випаровується з поверхні очей і захищає від різних бактерій і вірусів. Тому їх дисфункція може призвести до таких проблем: 

  • Синдром Сухого Ока – захворювання поверхні очей, викликане недостатньою кількістю та / або якістю виділених сліз. Симптоми його збігаються з проявами ДМЖ. 
  • Халязіон – запальний процес на повіках, викликаний запаленням Мейбомієвих залоз через їх закупорювання або інфікування. Викликає формування болючої, іноді гарячої червоної “шишки” розміром з горошину. 
  • Блефарит – запальний процес краю або всієї області повіки, який може проявлятися почервонінням, свербінням або набряком повіки \ повік.

Лікування і профілактика ДМЖ 

Гігієна повік рекомендована не тільки для лікування, а й для профілактики ДМЖ. Вона складається з трьох простих кроків: 

  1. Прогрівання повік: на закриті повіки кладуть теплі компреси мінімум на 4 хвилини. 
  2. Масаж повік: протягом декількох секунд по черзі дбайливо масажують кожну повіку зсередини назовні, а потім зверху вниз. Ця процедура не тільки сприяє зменшенню напруги та втоми, але й може стимулювати кровообіг і роботу Мейбомієвих залоз. 
  3. Очищення повік за допомогою спеціально розроблених для гігієни повік і вій засобів, наприклад, серветок Блефаклін® і/або гелю без консервантів Теагель®. 

Гігієна повік дозволяє не тільки усунути причину дисфункції Мейбомієвих залоз, але й нормалізувати їх секрецію. Профілактиці дисфункції Мейбомієвих залоз також сприяє раціон харчування, багатий на Омега-3 поліненасичені жирні кислоти .