Опухла нижня або верхня повіка – це досить поширена проблема, яка проявляється потовщенням та відчуттям тяжкості. Такі скарги можуть бути у будь-якому віці.
Під словосполученням “опухла повіка” маються на увазі зміни як незапального (набряк), так і запального характеру. Проявами запалення є біль, сльозотеча, печіння, почервоніння, виділення у куточках очей, світлобоязнь. І, якщо ці симптоми, з’явившись, продовжують турбувати, необхідно звертатися до лікаря – самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я.
Основні причини опухання повік
В окремих випадках набряк повіка має лише естетичне, в інших – медичне значення. Причин опухання повік багато; умовно їх можна поділити на декілька категорій, які пов’язані:
- з певними життєвими обставинами: стрес, безсоння, втома, вживання алкоголю, куріння, зловживання солоною їжею, недостатнє споживання рідини та ін.;
- деякими хронічними захворюваннями: нирок, серцево-судинної системи, ендокринних органів, а також із прийняття окремих ліків;
- гострими вірусними та бактеріальними інфекціями;
- дерматитами (наприклад, себорейним);
- певними запальними захворюваннями (блефарит, ячмінь, халязіон);
- синдромом сухого ока;
- алергічними реакціями: на пилок рослин, домашній пил, косметичні засоби та ін;
- з ушкодженнями повік, кон’юнктиви: при укусі комах, попаданні стороннього тіла, хімічних сполук, при татуажі брів та ін.
Стрес, плач, безсоння, втома
Крім цього, вживання алкоголю, підвищений вміст солі в їжі, недостатня кількість випитої рідини – можуть призвести до опухання повік. Нерідко цей симптом виявляють уранці після сну.
У таких та подібних випадках спеціального лікування, звичайно ж, не потрібно. За умов, при яких вдається виспатися, впоратися зі стресовими реакціями, виправити перекоси в харчуванні, набряк поступово піде.
Хронічні захворювання внутрішніх органів
Деякі захворювання нирок, наприклад, гломерулонефрит можуть тривалий час протікати приховано для людини, й опухлі повіки в цьому випадку є тривожним симптомом.
При багатьох серцево-судинних захворюваннях (артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця та ін.) набряклі повіки можуть свідчити про недостатньо ефективну роботу серця у якості помпи та затримку води в судинах. При гіпотиреозі (зниженні вироблення гормонів щитоподібної залози) з’являються щільні набряки на повіках та на обличчі.
Що робити в цих та подібних випадках? Важливо пам’ятати, що такі набряки не проходять самі собою, тому в першу чергу необхідно звертатися до лікаря – своєчасне встановлення діагнозу є запорукою успішного лікування.
Гострі вірусні та бактеріальні інфекції кон’юнктиви
Наприклад, вірусний кон’юнктивіт може супроводжуватися набряком повік і виникати у зв’язку із запаленням дихальних шляхів на додаток до риніту та кашлю при грипі, аденовірусних та інших інфекціях. У дітей дошкільного віку запалення очей часто пов’язане із вірусним ринітом. При цьому очі червоніють, з’являється сльозотеча і світлобоязнь, у куточках очей вранці накопичуються виділення. Таке запалення очей зазвичай проходить саме по собі протягом декількох днів при правильному догляді за очима (про це читайте нижче).
Розвиток бактеріального кон’юнктивіту можливий, наприклад, при гострих та хронічних запаленнях придаткових пазух носа. Відмінною ознакою такого запалення є гнійні виділення з очей, що потребує обов’язкового звернення до лікаря.
Алергічні реакції
Повіки припухли при алергічному кон’юнктивіті? Так, це один із типових симптомів підвищеної реакції організму нарівні зі свербінням, почервонінням очей, слизовими й навіть кров’янистими виділеннями з носа, атопічним дерматитом. Сезонна алергія на пилок квітучих рослин, на домашній пил та шерсть тварин, на засоби макіяжу – поширені причини, що викликають набряк та припухлість повік. При вперше виниклих проявах алергії не варто займатися самолікуванням: своєчасна консультація лікаря – важлива умова ефективного лікування.
Якщо діагноз вже встановлений і ви отримали рекомендації з лікування, суворо їх дотримуйтесь і правильно виконуйте гігієну повік, при необхідності застосовуйте зволожуючі краплі для очей без консервантів.
Блефарит, ячмінь, халязіон, синдром сухого ока
Ці та інші офтальмологічні захворювання можуть супроводжуватися набряком повік. Причин цих захворювань існує безліч, як і варіантів перебігу. Тому, коли одночасно з опухлою повікою є почервоніння, висипання, ущільнення та ін. – не відтягуйте із візитом до лікаря.
Слід зазначити, що нерідко перелічені захворювання мають хронічний, схильний до рецидивів перебіг; і правильна гігієна плюс догляд за повіками (прогрівання, очищення, масаж) дозволяють уникати загострень та набряку.
Про те, як правильно проводити гігієну повік, читайте тут https://blephaclean.com.ua/stati/kak-uhazhivat-za-glazami-pri-blefarite/
Укус комахи, потрапляння стороннього тіла
Такі причини є досить поширеними. Припухлість повік може зберігатися якийсь час після видалення стороннього тіла разом з почервонінням, болем, свербінням, світлобоязню. У випадку видалення стороннього тіло самостійно можна закапати зволожувальні краплі без консервантів із гіалуроновою кислотою, які сприяють якнайшвидшому загоєнню мікроушкоджень.
Однак, перелічені перераховані симптоми продовжують турбувати, необхідно звертатися до лікаря, щоб запобігти серйозним ускладненням.
Як доглядати за опухлими віками
- Якщо ви користуєтесь контактними лінзами, тимчасово перейдіть на окуляри, щоб не спровокувати розвиток Синдрому Сухого Ока.
- Не користуйтесь мийними засобами для вмивання, щоб не посилювати сухість шкіри повік.
- Тимчасово не застосовуйте засоби для макіяжу очей, оскільки вони можуть посилювати запалення та подразнення.
- Не тріть очі руками, щоб не посилити подразнення та не занести інфекцію.
Щоб прискорити одужання, для очищення повік і вій використовуйте гіпоалергенні, спеціально призначені для цього продукти – гель Теагель без консервантів та фосфатів, а також стерильні серветки Блефаклін, просочені спеціальним лосьйоном із заспокійливими та відновлювальними властивостями.
Наприклад, у випадку набряку, що пов’язаний із подразненням, запаленням при блефариті, кон’юнктивіті, Синдромі Сухого Ока, застосування серветок Блефаклін заспокоює шкіру повік і створює відчуття свіжості. Ці серветки не печуть, не викликають подразнення очей, підходять для догляду за повіками у дітей від 3 місяців.
При себорейному дерматиті, що супроводжується кірочками, при чутливій, схильній до алергії шкірі, гель Теагель допоможе очистити, заспокоїти, зволожити зону навколо очей.
Народне лікування опухлих повік в домашніх умовах
Оскільки причин набряку повік існує досить багато, безпечного та ефективного лікування опухлих повік в домашніх умовах не існує. Памятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.
Коли опухлі повіки – наслідки безсоння, перенесеного стресу, зловживання солоним тощо, проблема відпаде сама по собі, якщо вдасться позбутися цих причин.
Варто мати на увазі, що поширені поради (прикласти холод, пакетики з чаєм, маски з овочами та ін.) можуть погіршити стан, викликати подразнення та провокувати розвиток синдрому сухого ока. Варто пам’ятати, що скарга “опухла верхня або нижня повіка” може виявитися лише верхівкою айсберга із серйозних проблем зі здоров’ям, які при своєчасному зверненні до лікаря можуть мати ефективне лікування.
Коли варто звертатися до лікаря
Буває, що опухла повіка – це лише короткочасний епізод, який поступово сходить нанівець. Якщо є тривожні ознаки:
- наростають біль та різь в очах
- є підвищення температури тіла
- з’являються набряки на кінцівках
- присутні ознаки негаразду внутрішніх органів (порушення серцевого ритму, підвищення артеріального тиску, затримка або, навпаки, часте сечовипускання та інше) не затягуйте зі зверненням до лікаря!
Висновки:
- Можливо, опухла повіка – це прояв якогось негаразду в організмі, тому до цього симптому варто ставитися уважно.
- Причинами набряку та опухання повік можуть бути як запальні, так і незапальні зміни; встановити діагноз може лише лікар
- Своєчасне звернення за медичною допомогою дозволяє запобігти ускладненням для зору та здоров’я в цілому.
- Правильний догляд/гігієна повік дозволяють прискорити одужання та у багатьох випадках запобігти рецидивам.