Дата публікації: 26.02.2025

Вплив косметики на здоров’я очей та повік

Рейтинг

31

Автор статті

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець і автор статті

logo

Сучасна косметична промисловість стрімко розвивається, враховуючи при цьому потреби різних вікових категорій, зокрема й людей старшого віку. Косметика стала невіддільною ознакою як світу кіно та телебачення, так і повсякденного життя. Основну аудиторію споживачів декоративних засобів, зокрема макіяжу, становлять жінки.

Склад сучасної косметики включає численні компоненти: консерванти, ароматизатори, пігменти, УФ-фільтри та інші речовини, які покращують якість та ефективність продуктів. Проте деякі з цих інгредієнтів можуть становити потенційну загрозу для здоров’я.

Особливої уваги заслуговує зона навколо очей, яка є вкрай чутливою до впливу косметичних засобів через тендітну структуру шкіри та високу ймовірність виникнення синдрому сухого ока. Використання туші, підводок, фарб для вій, декоративної косметики, а також засобів для зняття макіяжу, що містять агресивні детергенти або олії, може спричинити низку негативних наслідків. Серед них – мікротравми, запалення, алергічні реакції та інші офтальмологічні ускладнення.(1)

Зокрема, макіяж для очей може провокувати запалення, порушувати стабільність слізної плівки, посилювати прояви синдрому сухого ока (ССО).(2)

Відомо також, що пігментовані засоби для макіяжу, якщо наносяться на повіки протягом багатьох років, можуть накопичуватися в слізній системі та кон’юнктиві.(3)  

Вплив косметики на повіки  

Неправильне використання макіяжу або неякісна косметика можуть негативно впливати на стан шкіри повік, спричиняючи алергічні реакції, блефарит, дисфункцію мейбомієвих залоз та сухість очей. Розглянемо ці ефекти детальніше.  

 1. Вплив на шкіру повік.  

Шкіра повік – це ніжна та чутлива зона, яка схильна до подразнення. Важкі або жирні косметичні засоби можуть забивати пори, викликаючи подразнення, закорковування та утворення мілій (дрібних горбків). Агресивні хімічні компоненти позбавляють шкіру природного жирового шару, що призводить до сухості та лущення. Грубе нанесення або зняття макіяжу також може травмувати шкіру.  

 2. Вплив на мейбомієві залози.  

Мейбомієві залози відповідають за вироблення ліпідів, які входять до складу слізної плівки. Косметика може закорковувати їхні протоки, що призводить до дисфункції мейбомієвих залоз (ДМЗ) та розвитку синдрому сухого ока. Крім того, креми під очі з ретиноїдами також можуть порушувати функцію мейбомієвих залоз та сприяти розвитку синдрому сухого ока.(4)  

 3. Виникнення або загострення блефариту (запалення країв повік).

Край повіки – це межа між шкірою та кон’юнктивою (слизовою оболонкою ока). Тут знаходяться фолікули, з яких ростуть вії, і відкриваються протоки мейбомієвих залоз.

Запалення країв повік, пов’язане з макіяжем, може бути з кількох причин.

Так, у деяких людей на компоненти косметичних засобів для очей розвиваються алергічні реакції з почервонінням та запаленням біля вій.

Крім того, косметика, а також аплікатори, пензлики тощо можуть стати розсадником бактерій, особливо якщо їх не міняти регулярно, якщо їх використовувати спільно з кимось, якщо щодня не проводити ретельну гігієну/очищення повік.

 4. Синдром сухого ока (ССО).  

ССО виникає через зниження кількості та/або якості слізної рідини. Основні симптоми включають: сухість, сльозотечу, почервоніння, втому очей,  нестабільна слізна плівка може викликати тимчасове погіршення зору, що покращується після моргання.

Поширені питання пов’язані з впливом косметики на очі

1. Чому після косметики болять очі?

Біль може бути викликаний попаданням частинок косметики в очі або подразненням шкіри повік. У таких випадках рекомендується негайно видалити макіяж, промити очі стерильним фізіологічним розчином та закапати сльозозамінник. Припиніть використання косметичного засобу, що спричинив реакцію, і уникайте тертя очей.

2. Чому від косметики сльозяться очі?

Популярна думка, що найчастіше сльозотеча буває на пігмент природного походження кармін, який надає глибокий червоний колір, а також фіолетові та рожеві відтінки. Насправді це не так: кармін у засобах для макіяжу не використовується у чистому вигляді: сучасні засоби багатокомпонентні. І сльозогінність може бути реакцією як на поєднання кількох компонентів, так і на будь-який з них. Навіть на кармін.

3. Чому сохнуть очі від туші?

Компоненти туші можуть поширюватися з лінії зростання вій на поверхню очей через різниці в концентрації, якщо навіть її мікрочастинки не обсипаються на поверхню ока. Особливий дискомфорт виникає при погіршенні якості муцинового шару слізної плівки, який відповідає за захист рогівки та утримання сліз на поверхні ока. Муциновий шар страждає при вікових, гормональних змінах, синдромі сухого ока, хронічному запаленні кон’юнктиви, повік та інших проблем.

4. Чому після нанесення туші сльозяться очі?

Така сльозотеча виникає не тільки через попадання мікрочастинок туші та поширення її компонентів на поверхню очей. Велике значення має будь-яка зміна природного вигляду вій: їх потовщення, подовження, штучно створений вигин та ін. При цьому порушуються характеристики природного повітряного потоку навколо очей, і прискорюється випаровування слізної плівки. А одним із проявів сухості очей якраз є надмірна сльозотеча.(5) 

Як знизити негативний вплив від макіяжу та прибрати дискомфорт

Щоб мінімізувати негативний вплив макіяжу на очі, варто взяти до уваги такі рекомендації:

  1. Вибирайте засоби, що не завдають шкоди очам з маркуванням «гіпоалергенне», «без ароматів», «протестовано дерматологами» тощо.
  2. Регулярно змінюйте косметику для очей, не ділитесь нею навіть із членами сім’ї або близькими друзями, мийте кисті та аплікатори, щоб видалити залишки засобів.
  3. При тестуванні косметики в магазинах використовуйте лише свіжі аплікатори та зразки, які не були забруднені кількома користувачами; найбезпечніше — взагалі уникати пробників у магазинах.
  4. Наносіть макіяж за межами лінії росту вій, щоб не блокувати протоки мейбомієвих залоз. Ніколи не наносіть макіяж у транспорті, що рухається; якщо вії злиплися через туш, не намагайтеся розділити їх гострими предметами.
  5. Обов’язково знімайте весь макіяж з очей перед сном, особливо туш. Використовуйте призначені для чутливих очей засоби для зняття макіяжу без детергентів, ароматизаторів, консервантів та інших небажаних компонентів. Уникайте потрапляння засобів для зняття макіяжу в очі, ретельно змивайте залишки засобів з повік.

Спеціальні засоби для гігієни повік, такі як стерильні серветки Блефаклін® та гель для щоденного догляду за повіками та віями Теагель® від французької компанії Théa.

Блефаклін® – це стерильні серветки для щоденного догляду за повіками та чутливою шкірою. Вони просочені очищувальним лосьйоном з дуже хорошою переносимістю, не містить консервантів.

Блефаклін® рекомендований для щоденної гігієни повік та чутливої ​​шкіри, підтримання чистоти повік до та після офтальмологічних процедур.

Вони ніжно видаляють навіть найменші забруднення, пил та залишки косметики, не викликаючи подразнення очей або пошкодження зовнішнього шару епідермісу.

Теагель® – стерильний гель без консервантів, розроблений для дбайливого очищення повік та вій. Він ефективно видаляє забруднення, зволожує та заспокоює шкіру повік. Гель рекомендується для щоденного використання, особливо при подразненні, запаленні або пошкодженні шкіри повік, а також при підвищеній чутливості та схильності до алергічних реакцій.

Гіпоалергенний, пройшов офтальмологічне тестування. Розроблено спеціально для мінімізації ризику виникнення алергічних реакцій. Не містить консервантів, спирту (етанолу) та парфумерних компонентів.

Висновки  

  1. Сучасна косметика для очей містить численні компоненти (консерванти, барвники, УФ-фільтри тощо), що покращують її ефективність, але можуть негативно впливати на здоров’я очей: порушувати стабільність слізної плівки, посилювати симптоми синдрому сухого ока, викликати запалення.
  2. Сухості очей особливо схильні жінки та люди старшої вікової групи. Ризик розвитку синдрому сухого ока посилюється, якщо часто використовувати косметику для очей.
  3. Використання декоративної косметики, татуаж країв повік, зміна природного виду вій можуть спричиняти запальні, алергічні реакції, а також посилювати симптоми синдрому сухого ока та інші офтальмологічні проблеми.
  4. При використанні косметики важливо вибирати засоби для зняття макіяжу без агресивних компонентів – детергентів, ароматизаторів і консервантів, ретельно змивати їх залишки з повік, уникати попадання цих засобів у вічі.
  5. Для збереження здоров’я очей та шкіри повік важливо використовувати індивідуальну якісну косметику, регулярно її міняти, мити кисті, аплікатори та ін. акуратно та ретельно знімати макіяж.
  6. Спеціалізовані засоби для щоденної гігієни повік та вій, такі як стерильні серветки Блефаклін® та гель без консервантів Теагель® призначені для щоденної гігієни, м’якого механічного очищення чутливої ​​або схильної до алергічних реакцій шкіри повік.

Актуальні питання

Люди з синдромом сухого ока можуть застосовувати косметику, дотримуючись певних запобіжних заходів. Важливо обирати продукти, призначені для чутливих очей, уникати водостійкої косметики та сипких тіней, наносити макіяж поза лінією росту вій. Не забувайте про термін придатності косметичних засобів, ретельно знімайте макіяж перед сном, регулярно очищайте кисті та аплікатори для запобігання бактеріальному забрудненню. Якщо навіть кілька годин із макіяжем погіршують симптоми подразнення очей та сухості, краще відмовитися від нього.