Блефарит (Blepharitis) – це запалення країв повік, яке викликає дискомфорт, свербіж, почервоніння, а також може проявлятися у вигляді лусочок та скоринок.
У таких випадках важливо звернутися за консультацією до лікаря для діагностики та з’ясування причин блефариту.
В домашніх умовах також можна вжити дієвих заходів щоб зменшити симптоми та прискорити одужання.
Лікування блефариту в домашніх умовах може передбачати різні дії, такі як догляд за очима із застосуванням спеціальних офтальмологічних серветок та гелів, прогрівання, масаж повік, зволоження очної поверхні сльозозамінником без консервантів, використання протизапальних, протиалергічних, протипаразитарних, антибактеріальних та інших ліків за призначенням лікаря.
Лікування блефариту в домашніх умовах здатне зменшити симптоми запалення, покращити здоров’я очей та запобігти рецидиву захворювання.
Неправильне лікування або його відсутність може призвести до погіршення симптомів, розвитку інфекції та інших ускладнень.
Основні причини блефариту; хто в групі ризику
- Інфекції: бактерії, віруси, грибки Candida чи кліщі Demodex.
- Дисфункція мейбомієвих залоз (ДМЗ).
- Алергічні реакції на пил, шерсть тварин, пилок рослин, косметику, побутові хімікати.
- Сухість очей: запалення країв повік, подразнення очної поверхні та зниження захисних властивостей слізної плівки через недостатню кількість, погіршення якості, швидке випаровування сльози.
- Не скориговані порушення рефракції: астигматизм, короткозорість, далекозорість.
- Носіння контактних лінз.
- Захворювання шкіри обличчя та волосистої частини голови: екзема, акне, себорейний дерматит(1).
- Загальні соматичні захворювання: діабет, аутоімунні захворювання, парез лицевого нерва та деякі інші.
- Зниження імунітету через неправильне харчування, недосипання або стресу.
- Хвороби шлунково-кишкового тракту запального характеру, хронічні гепатити.
- Куріння: сигаретний дим здатний викликати подразнення очей та підвищувати активність запальних реакцій в організмі; це збільшує ризик розвитку як блефариту, а й катаракти й вікової макулярної дегенерації (ВМД). Рекомендується кинути курити чи уникати куріння, зокрема пасивного щоб не шкодити здоров’ю зору.
Крім перелічених причин, до групі ризику перебувають особи, чиї умови роботи пов’язані із пилом, сухістю повітря, підвищеною вологістю (у басейнах чи лазнях), парами хімічних речовин (навіть у малих концентраціях).
Варто пам’ятати, що у віці старше 50 років ризик виникнення блефариту підвищується у зв’язку з більш частою дисфункцією мейбомієвих залоз та іншими віковими змінами.
Види та симптоми блефаритів
Фахівці класифікують блефарит на кілька типів залежно від причин виникнення та основних проявів:
Лускатий – характеризується утворенням лусочок на віях, почервонінням і потовщенням повік, свербінням, стомлюваністю очей та підвищеною чутливістю до світла.
Мейбомієвий – пов’язаний із закупорюванням протоків ліпідним секретом цих залоз; на краях повік можуть утворюватися тверді вузлики, які називаються халязіонами.
Алергічний – відповідь організму на різноманітні алергени; основними симптомами є набряк повік, почервоніння очей та сильний свербіж.
Демодекозний – викликається кліщем Demodex, який вражає фолікули вій, і проявляється свербінням, виділеннями слизу, почервонінням та потовщенням повік.
Для діагностики лікар обережно бере кілька вій, досліджує їх під мікроскопом на наявність кліщів роду Demodex.
Розацеа-асоційований – різновид блефариту, пов’язаний із хронічним захворюванням шкіри обличчя, розацеа; проявляється, залежно від стадії почервонінням, дрібними прищиками та бугорками на обличчі. На додаток до цих характерних симптомів розацеа може викликати блефарит і сухість очної поверхні.
Інфекційний (виразковий) – характеризується гнійним запаленням фолікулів, випадінням та порушенням росту вій, утворенням рубців; даний тип блефариту може бути як самостійним захворюванням, так і стадією розвитку інших видів, таких як стафілококовий.
Змішаний – у певних випадках можуть виявлятися ознаки більш ніж одного типу блефариту, наприклад, себорейного та алергічного.
Для встановлення діагнозу та проведення адекватного лікування необхідне комплексне обстеження у лікаря.
Крім того, захворювання може відрізнятися своєю локалізацією на повіках, наприклад бути:
- по передньому краю
- по задньому краю, де є мейбомієві залози
- у куточках очей.
Незалежно від типу блефариту, є загальні симптоми, такі як печіння та свербіж повік(3), підвищена стомлюваність очей та відчуття стороннього тіла в очах. Докладніше про це – наступний розділ.
Діагностика блефариту
Діагностика блефариту може включати такі дії:
- Лікар розпитає про скарги, наявность інших захворювань очей, шкіри, попросить описати симптоми, їх тривалість та ін.
- Візуальний огляд – лікар оцінить стан повік, наявність запалення, почервоніння на краях повік.
- Загальне обстеження очей – зокрема проведе оцінку зорової функції, перевірить зовнішнього вигляд повік, наявність почервоніння, набряків, скоринок, лусочок, змінених вій та інш.
- При необхідності можуть бути проведені лабораторні дослідження, зокрема задля виявлення збудника блефариту, кліща Демодекс тощо.
- Оцінка мейбомієвих залоз – проводиться як за допомогою експрес-тестів, так і спеціальних інструментів для дослідження секрету мейбомієвих залоз та стану їх проток.
При обстеженні на блефарит може знадобитися консультація суміжних спеціалістів(2) (терапевта, гастроентеролога, ендокринолога); може проводитися тестування на сухість очей, (особливо, якщо є відповідні симптоми), оскільки сухість очей може посилювати симптоми блефариту.
Також при обстеженні на блефарит можуть використовуватися опитувальники, зокрема тест OSDI (Ocular Surface Disease Index), який допомагає оцінити ступінь порушення слізної плівки та дискомфорту, пов’язаного з сухим оком. Відповіді на запитання тесту OSDI надають лікарю корисну інформацію для вибору оптимальної терапії.
Лікування блефариту в домашніх умовах
Для успішного лікування блефариту правильні домашні методи дуже важливі. Регулярна допомога повікам вдома здатна зменшити симптоми та прискорити процес одужання.
Далі надані деякі поради щодо домашнього лікування блефариту:
Робіть теплі компреси: нанесіть теплий компрес на очі на кілька хвилин, щоб зменшити набряк та свербіж. Для цього можна використовувати вологу серветку із температурою 40-42 градуси. Пам’ятайте, що компреси повинні бути теплими, але не гарячими, щоб не пошкодити шкіру навколо очей. Якщо лікар не порекомендував інакше, робіть такий компрес вранці та ввечері.
Очищайте повіки, щоб видалити забруднення, скоринки та лусочки, які можуть підтримувати реакції запалення. Для цього використовуйте спеціально призначений для очей засіб без агресивних мийних компонентів – наприклад, гель без консервантів Теагель® – щоб не подразнювати запалену шкіру.
Проводьте масаж повік, щоб покращити кровообіг і зменшити набряк.
Носіть контактні лінзи лише за потребою; краще перейти на окуляри до зникнення симптомів.
Уникайте використання косметики, поки симптоми не зникнуть. Косметика може містити інгредієнти, які подразнюють очі та посилюють симптоми блефариту.
Підтримуйте хорошу гігієну: мийте руки перед тим, як торкатися очей, уникайте тертя очей брудними руками.
Уникайте стресу: стрес може погіршити симптоми блефариту, тому намагайтеся розслаблятися та уникати факторів, які його посилюють.
Застосовуйте зволожувальні краплі без консервантів, щоб покращити комфортність очей, пом’якшити симптоми сухості, зменшити подразнення, які можуть виникати при блефариті.
Важливо пам’ятати, що домашні методи допомагають зменшити симптоми, але не замінюють професійного медичного лікування. Якщо симптоми погіршуються або не покращуються після кількох днів, зверніться до лікаря.
Гель без консервантів Теагель® для гігієни повік та профілактики блефариту в домашніх умовах
Гель Теагель® від компанії Laboratoires Théa (Теа), Франція, є безпечним і добре переносимим засобом для очищення повік та вій при чутливій, схильній до алергії шкірі, при різних захворюваннях повік.
За допомогою Теагель® можна дбайливо розм’якшити та видалити всі забруднення, бактерії, скоринки та лусочки, які можуть накопичуватися на повіках та сприяти хронічному перебігу блефариту. Застосування цього засобу допомагає зволожити, заспокоїти запалену ділянку, полегшити такі симптоми, як свербіж, печіння та почервоніння.
Основною дієвою речовиною Теагель® є Полоксамер 188 (Polyoxamer 188), який належить до особливих неіоногенних поверхнево-активних речовин. Полоксамер 188 відрізняється від інших поверхнево-активних речовин, таких як сульфати та сульфонати тим, що не містить іонів та має нижчу поверхневу активність.
Основна перевага Polyoxamer 188 полягає в його здатності видаляти шкірний жир та забруднення, не порушуючи ліпідний бар’єр шкіри та не викликаючи сухості та подразнення. Це робить його особливо придатним для догляду за чутливою шкірою повік та області навколо очей.
Теагель можна не змивати, хоча продукт має здатність легко розчинятись у воді й не залишати жирних слідів після використання.
Правильне очищення за допомогою гелю Теагель – важлива ланка у схемі лікування блефариту.
Необхідно виконувати призначення лікаря, які можуть включати рекомендації щодо зміни способу життя та харчування, домашні процедури – прогрівання та масаж, а також застосування певних лікарських препаратів.
Висновки
- Блефарит – поширене захворювання, яке характеризується запаленням країв повік і може бути викликано різними причинами – дисфункцією мейбомієвих залоз (ДМЗ), ССО, не скорегованими порушеннями рефракції, себорейним дерматитом, імунодефіцитними станами, інфекційними збудниками та ін.
- Важливо проводити лікування блефариту в домашніх умовах, щоб зменшити симптоми та прискорити процес одужання, але це лікування не замінює професійного медичного лікування. Якщо симптоми блефариту не покращуються чи погіршуються, необхідно звернутися до лікаря.
- Лікування блефариту дома включає точне виконання лікарських рекомендацій, гігієну повік та вій з використанням спеціально призначених для цього засобів, теплі компреси, масаж повік, застосування зволожувальних крапель без консервантів.
- Якщо професійна діяльність пов’язана з пилом, сухістю, підвищеною вологістю повітря, парами хімічних речовин, необхідно застосовувати індивідуальні засоби захисту, і приділяти велику увагу гігієні повік.
- Варто пам’ятати, що у віці старше 50 років гігієна повік також має велике значення, оскільки ризик виникнення блефариту підвищується у зв’язку в більш частім виникненні дисфункції мейбомієвих залоз та іншими віковими змінами.