Дата публікації: 24.07.2023

Чому сверблять очі і як позбутися свербіння

Рейтинг

28 822

Автор статті

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець і автор статті

logo

Очі, наше головне джерело інформації про навколишній світ, дуже ніжні: навіть незначні, начебто, чинники, можуть їх подразнювати та викликати свербіння. 

Кожен з нас хоч раз відчував, що сверблять повіки. Найчастіше це пов’язано з алергією, сухістю очей, зі зміною окулярів або контактних лінз, реакцією на декоративну косметику(2), з потраплянням в очі сторонніх частинок. 

Крім того, певні загальносоматичні захворювання (ендокринологічні, аутоімунні та інші), ліки, побутова хімія можуть викликати свербіж в очах. 

Таким чином, оскільки причини відчуття, що сверблять повіки можливі різні – не тільки прости, а й досить серйозні – важливо проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати рішення самостійно. Найголовніше — з’ясувати, що саме викликає цей симптом, і за необхідності розпочати лікування. 

Чому сверблять очі та повіки 

Важливо знати, що свербіння в очах може сигналізувати про серйозні проблеми зі здоров’ям, такі як: 

  • Аутоімунні захворювання: Деякі стани, такі як синдром Шегрена при системному червоному вовчаку, ревматоїдному артриті, склеродермії та інш. можуть призвести до того, що імунна система організму атакує слізні залози, знижуючи вироблення сльози, що призводить до сухості й свербіння в очах. 
  • Цукровий діабет: Сухість очної поверхні, порушення в дрібних нервових структурах і в кровоносних судинах при цьому захворюванні нерідко супроводжуються відчуттям, що сверблять повіки. 
  • Побічна дія ліків: Антидепресанти, сечогінні, деякі ліки проти артеріального тиску, протизаплідні пігулки та очні краплі з консервантами можуть мати серед побічних ефектів зниження вироблення сліз, що призводить до сухості та свербіння в очах. 

Тому стійке відчуття свербіння в очах потребує звернення до офтальмолога для діагностики та лікування(3)

Очі та повіки можуть свербіти з кількох інших причин, серед яких: 

Синдром сухого ока 

Стан, при якому очі не виробляють достатньої кількості сліз або сльози випаровуються занадто швидко, призводить до свербіння, почервоніння та подразнення; при дії погодних факторів, при вікових змінах як у жінок, так і у чоловіків, у періоди гормональної дисфункції, при клімаксі та у підлітковому віці. 

Синдром комп’ютерного зору 

Виникає в результаті тривалого використання комп’ютера, планшета, електронної книги або смартфона, що часто призводить до сухості, скарг, що сверблять очі, дискомфорту та нечіткості зору. 

Алергія 

Виникає, коли імунна система надмірно реагує на певні речовини – пилок, пил, лусочки шкіри домашніх тварин, косметику. імунна відповідь викликає вивільнення гістаміну, чим і пояснюються свербіння, почервоніння та сльозотеча; зазвичай супроводжується закладеністю носа та чханням. 

Носіння контактних лінз 

Неправильно підібрані контактні лінзи або занадто тривале їх носіння протягом доби можуть викликати подразнення. 

Інфекція 

Бактерії, віруси, грибки можуть викликати кон’юнктивіт, що супроводжується свербінням, запаленням, почервонінням, слизовими чи гнійними виділеннями. Крім того, запальні захворювання, такі як ячмінь і халязіон теж можуть подразнювати нервові рецептори в очах і викликати свербінням. 

Блефарит 

Запалення шкіри повік у зоні росту вій буває в результаті бактеріальних інфекцій, себорейного дерматиту, акне розацеа та ін(1). Крім того, демодекоз – паразитарне шкірне захворювання, коли крихітний кліщ розмножується у фолікулах вій, може проявлятися почервонінням, кірочками на віях та свербінням. 

Стороннє тіло 

Дрібні частки – пил, пісок, вії, викликають дискомфорт і свербіж. Подряпати кон’юнктиву можуть і вії, якщо вони почали рости неправильно – такий стан називається трихіаз. 

Хронічна втома 

Брак сну, надмірні емоційні та зорові навантаження, авітаміноз можуть порушувати вироблення сліз, що призводить до сухості та відчуттю, що сверблять очі. 

Це – найбільш поширені причини відчуття, що сверблять повіки й очі.

Що робити, якщо сверблять очі 

  1. Зверніться до лікаря, якщо це відчуття стійке, якщо його інтенсивність наростає. Офтальмолог встановить точний діагноз та запропонує відповідні варіанти лікування залежно від основної причини свербііння. 
  2. При дискомфорті, подразненні, сухості очної поверхні застосовуйте сльозозамінник без консервантів; перед застосуванням уважно прочитайте інструкцію, зверніть увагу на показання, протипоказання, можливі побічні ефекти, режим дозування. 
  3. Забезпечте належну гігієну повік.  Для цього: 
  • не торкайтеся до очей брудними руками 
  • ретельно очищайте повіки та вії від пилу, забруднень, алергенів, макіяжу та інших подразників уранці та ввечері. 

Для щоденного очищення, а також при почервонінні, скоринках, при чутливій та схильній до алергії шкірі повік, при блефаритах призначені спеціальні засоби для очей, наприклад гіпоалергенний гель без консервантів Теагель® виробництва французької компанії Thea. 

Гель не містить консервантів, спирту (етанолу) та парфумерних речовин; освіжає, пом’якшує, заспокоює шкіру, сприяє її зволоженню; гель протестовано під контролем офтальмологів. 

Форма випуску та пакування: гель у тубі Polydose Airless, 30 g (г). 

Теагель® для гігієни повік 

Теагель® – продукт французької фармацевтичної компанії Laboratories Thea, відомої у світі своїми високоякісними безпечними продуктами, призначеними для збереження та покращення здоров’я зору. 

Прихильність компанії до інновацій, до високої якості засобів та безпеки пацієнтів проявляється у створенні лінійки продуктів догляду за очима, у тому числі в без консервантів гелі Теагель®, що забезпечує м’яке та ефективне очищення у випадках, коли сверблять повіки. 

Однією з визначних особливостей Теагель® є його склад. 

Унікальна формула Теагель® відповідає високим стандартам якості, оскільки: 

  • не містить мийних засобів, штучних ароматизаторів чи консервантів 
  • має основний діючий компонент – полоксамер, який при нанесенні утворює емульсію, що розчиняє забруднення на повіках і основах вій, при цьому не залишає неприємних відчуттів після використання, не є липким або жирним 
  • забезпечує тривалий контакт зі шкірою, добре утримується на повіках, що підвищує ефективність гелю
  • допомагає зберегти природний рівень гідратації повік, сприяючи зволоженню, заспокоєнню та усуненню дискомфорту. 

Для використання просто нанесіть невелику кількість гелю на ватний диск і акуратно очистіть повіки та основу вій. Робіть це двічі на день або так, як рекомендує ваш лікар.

Висновки: 

  1. Свербіння в очах, або скарга, що “зудять очі та повіки” є поширеним симптомом через численні провокаційні причини. До них відносять як прості фактори, пов’язані з навколишнім середовищем та умовами праці та життя, наприклад робота за комп’ютерним екраном, носіння контактних лінз, хронічна втома, так і причини, що потребують медичної допомоги – синдром сухого ока, інфекції, блефарити, побічні дії деяких ліків, аутоімунні та ендокринологічні захворювання тощо.
  2. Враховуючи різноманіття цих факторів – якщо постійно сверблять очі, необхідно проконсультуватися з лікарем. Самодіагностика та самолікування не тільки не усунуть першопричину, але можуть погіршити стан. 
  3. Щоденний догляд, належна гігієна повік та вій, застосування сльозозамінника без консервантів відповідно до інструкції – прості дії, що усувають зуд та запобігають подразненню очей.

Актуальні питання

Відповідь: підтримувати чистоту поверхні ока означає зменшити ризику інфекційних та інших захворювань очей, таких як сухість очної поверхні та блефарит.

Відповідь: Деякі мийні засоби та ароматизатори можуть викликати алергічні реакції, сухість або подразнення; консерванти мають ризик пошкодження очної поверхні. Формула Теагель® не містить цих небажаних сполук, що забезпечує м'якість дії, підтримання природної гідратації, заспокоєння та зволоження шкіри повік. Ці якості роблять Теагель® відповідним вибором для регулярного та тривалого використання, очищення подразнених та пошкоджених повік, для чутливої та схильної до алергічних реакцій шкіри повік.