Блефарит – захворювання, що характеризується запаленням країв повік по лінії зростання вій, яке виникає в результаті інфекції, закорковування сальних залоз або в інших причин. Блефарит – поширена патологія, схильна періодично загострюватися, і призводить до почервоніння, набряку, свербежу, утворення на віях лусочок і скоринок. Щоб впоратися з проявами блефариту, необхідно суворо дотримуватись рекомендацій лікаря та обов’язково підтримувати правильну гігієну повік.
Гігієна повік при блефариті покроково, допомога очам при блефариті та інше описується в цій статті.
Причини блефариту
Причин цього захворювання відомо кілька, зокрема:
1. Інфекції повік.
Найбільш поширеними збудниками є:
- Золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus) – викликає, як правило, передній блефарит з утворенням скоринок по краях повік.
- Епідермальний стафілокок (Staphylococcus epidermidis): менш агресивний штам, ніж Staphylococcus aureus, але він також може призводити до блефариту.
- Хламідії (Chlamydia): збудник, який може довго жити всередині клітин, не викликаючи захворювання, і виявлятися при зниженні імунітету.
- Вірус простого герпесу (Herpes simplex virus, HSV): зазвичай виявляється у вигляді маленьких болісних виразок по краях повік.
2. Відомо, що не всі випадки спричиняються бактеріальними та іншими інфекціями. Привести до захворювання або посилити його можуть також інші фактори:
- Дисфункція мейбомієвих залоз
- Синдром сухого ока
- Алергічні реакції
- Себорейний дерматит
- Розацеа
- Кліщ Demodex та ін.
Симптоми блефариту
Блефарит може виявлятися різними комбінаціями типових симптомів:
- Почервоніння та подразнення країв повік.
- Свербіж, печіння та набряк.
- Поява скоринок, лусочок та ін.
- Відчуття сухості.
- Очі закисають: виділення з очей склеюють вії – особливо після сну.
- Відчуття стороннього тіла або піщинки в оці.
- Підвищена чутливість до світла (фотофобія).
- Втрата або більше ніж зазвичай випадання вій.
- Хронічне подразнення очей, часті кон’юнктивіти, ячмінь чи халязіон.
Як лікувати блефарит
Блефарит рідко проходить сам собою.
Якщо ви помітили ознаки запалення, зверніться до лікаря та дотримуйтесь його рекомендацій щодо лікування: самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!
При виборі методів лікування блефариту лікар враховує його причини та тяжкість проявів.
Велике значення при блефариті має гігієна повік (про це далі); важливе також застосування сльозозамінника без консервантів задля усунення дискомфорту та додавання омега-3 жирних кислот в раціон(1).
А у певних випадках(2) можуть бути призначені мазі або краплі для очей з антибіотиком, стероїдом, специфічним компонентом проти кліщів Демодекс. Дані ліки належать до рецептурної групи; ні в якому разі не призначайте їх собі самостійно!
Догляд за очима при блефариті
Правильний догляд за очима при блефариті має важливе значення для успішного лікування.
Для цього:
- уникайте макіяжу очей при гострих симптомах; якщо все-таки необхідно нанести макіяж, переконайтеся, що засоби для макіяжу гіпоалергенні, і ретельно видаліть їх перед сном.
- змінюйте будь-які засоби для макіяжу очей, краплі, гелі, мазі у терміни, рекомендовані виробником, щоб уникнути повторного бактеріального зараження(3).
- уникайте зайвих дотиків та потирання очей.
- для полегшення сухості та дискомфорту зволожуйте поверхню очей сльозозамінником без консервантів; уважно ознайомтеся з інструкцією до крапель.
- правильно проводьте гігієну повік.
Як проводити гігієну повік при блефариті покроково
Дуже важливо мати чисті руки, перш ніж торкатися очей або обличчя, щоб уникнути попадання додаткових подразників або хвороботворних мікроорганізмів. Тому ретельно вимийте та висушіть руки чистим рушником.
1 крок: Прогрівання
Змочіть ватяні диски або чисту тканину теплою водою температурою 40 – 42 градуси, відтисніть зайву воду, закрийте очі та прикладіть цей компрес на 10 хвилин. Ця проста дія допомагає розм’якшити жировий секрет у мейбомієвих залозах.
2 крок: Масаж
Ретельно масажуйте верхні та нижні повіки, рухаючись від внутрішнього кута до зовнішнього, а потім зверху вниз протягом кількох секунд. Масаж сприяє видаленню розм’якшеного секрету з мейбомієвих залоз та нормалізації їх роботи, покращує кровообіг і допомагає тим самим зменшити симптоми, пов’язані з блефаритом та сухістю очей.
Для проведення масажу:
- Сядьте зручно перед дзеркалом у добре освітленому приміщенні.
- Закрийте очі.
- Покладіть вказівний палець на верхню повіку і великий палець на нижню повіку. Почніть з внутрішнього кута ока (ближче до носа) і ніжно масажуйте повіку круговими рухами, рухаючись до зовнішнього кута ока.
- Робіть це протягом кількох секунд для кожної повіки.
Важливо:
- При масажі повік слід чинити лише легкий тиск. Занадто сильний тиск може спричинити додаткове подразнення або дискомфорт.
- Процедуру слід проводити 1-2 рази на день, якщо лікарем не призначено інакше.
- Якщо при масажі ви відчуваєте біль чи дискомфорт, припиніть процедуру; якщо симптоми погіршуються або не покращуються найближчим часом, проконсультуйтеся з офтальмологом.
- Після масажу повік можна закрапати сльозозамінник без консервантів або інші рекомендовані лікарем засоби.
3 крок: Очищення
Завершальний крок включає очищення верхніх і нижніх повік Не використовуйте засоби з детергентами, у тому числі дитяче мило та шампунь. Використання спеціально розроблених для гігієни повік продуктів, таких як стерильні серветки Блефаклін® та гель без консервантів Теагель® дозволяє ефективно доглядати за повіками та очищувати їх. Ці засоби не містять у своєму складі детергентів, і є гіпоалергенними.
Стерильні серветки Блефаклін® для очищення повік при блефариті
Серветки Блефаклін® просочені розчином, спеціально призначеним для дбайливого очищення повік.
Як застосовувати:
- Дотримуйтесь рекомендацій виробника.
- Відкрийте саше та дістаньте стерильну серветку.
- Закрийте очі та акуратно протріть основу вій і край повік. Використовуйте окрему серветку для кожного ока.
- Протирайте очі від внутрішнього куточка ока до зовнішнього, щоб запобігти потраплянню забруднень у слізний канал.
- Не використовуйте повторно; утилізуйте серветку після використання.
Гель без консервантів Теагель® для очищення повік при блефариті
Гель Теагель® створений таким чином, щоб мінімізувати ймовірність алергічної реакції.
У його складі відсутні консерванти, етанол та ароматизатори.
Склад Теагель® включає полоксамер, який, створюючи емульсію, допомагає в розчиненні й делікатному видаленні забруднень у основі вій, добре утримується на поверхні повік. При очищенні повік за допомогою цього засобу підтримується натуральна зволоженість шкіри, відбувається її заспокоєння та пом’якшення. Не викликає відчуття сухості, не залишає плям, не має жирної чи липкої текстури.
Як застосовувати:
- Дотримуйтесь рекомендацій виробника.
- Візьміть невелику кількість гелю на кінчик пальця та акуратно нанесіть на край повік, намагаючись не потрапити в очі.
- Дайте гелю подіяти пару хвилин, потім дбайливо пройдіться біля основ вій, щоб видалити забруднення
- Акуратно будь-якою чистою тканиною або ватним диском круговими рухами от внутрішнього кута ока назовні приберіть залишки геля.
- Далі можна або змити ці залишки водою, або залишити їх на повіках.
Після того як ви провели всі етапи гігієни повік, намагайтеся не торкатись і не терти очі, щоб запобігти подальшому подразненню та попаданню забруднень.
Висновки
- Людям з важким або хронічним блефаритом важливо звернутися до офтальмолога, і якщо призначено лікування, ретельно його дотримуватися.
- Хоча нерідко блефарит протікає як стійке і навіть докучливе захворювання, догляд за очима при блефариті, встановлення та підтримання постійного режиму гігієни повік має велике значення для полегшення симптомів та забезпечення загального здоров’я очей.
- Процедура гігієни включає прогрівання, масаж і очищення повік. Використання спеціалізованих офтальмологічних засобів, таких як стерильні серветки Блефаклін® та гель Теагель® полегшує процес догляду та покращує результати лікування та профілактики.