Дата публікації: 25.06.2021

Кон’юнктивіт

Рейтинг

364

Автор статті

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець і автор статті

logo

На зір людини можуть негативно впливати різні інфекції, алергії та бактерії. Вони можуть спровокувати виникнення різних запалень. На сьогоднішній день до таких загроз для очей відносять кон’юнктивіт. Це захворювання, при якому відбувається запалення очної тканини, що називається кон’юнктива. Через інфікування кровоносні судини цієї мембрани набрякають і можуть викликати почервоніння.

Кон’юнктивіт може виникати у будь-якому віці.

У залежності від причини його виникнення виділяють вірусні, бактеріальні чи алергічні форми кон’юнктивіту.

Якщо кон’юнктивіт не викликає ускладнень, то його вважають безпечним для зору.

У цій статті ми розглянемо особливості усіх типів кон’юнктивіту та їх лікування.

3 типи кон’юнктивітів

В залежності від причини виникнення кон’юнктивіт поділяють на три типи:
– алергічний;
– вірусний;
– бактеріальний.

Кожен з них має свої особливості перебігу та лікування. Єдиною спільною ознакою для кожного типу є дифузне почервоніння очей, що як і більшість ознак кон’юктивіту не є специфічним. Тільки лікар може визначити причину, діагностувати та прописати лікування. Тому при виникненні будь-якого дискомфорту очей ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, а звертайтеся до офтальмолога!

Таблиця симптомів різних типів кон’юнктивіту

Клінічні симптомиБактеріальний кон’юнктивітВірусний кон’юнктивітАлергічний кон’юнктивіт
Гнійні виділення+++
Почервоніння++
дифузне
++
Дифузне специфічне
++
Дифузне двустороннє
Лімфатичні вузли біля вуха+++
Свербіж+++
Пухирці++
Інші прояви алергії++
Чутливість до світла+\-+\-++
Нежить+++

 

Таблиця створена на основі джерел 1,2,3 для http://www.laboratoires-thea.com

Що таке алергічний кон’юнктивіт?

Алергічний кон’юнктивіт викликають алергени, зокрема алергени в приміщенні (пилові кліщі, цвіль, які щодня присутні в середині наших будинків та на робочих місцях), та алергени навколишнього середовища (бруд і пил, що забруднюють повітря пилок, трави, які розносяться вітром та накопичуються скрізь).

Особливими пацієнтами у такому випадку є користувачі контактних лінз, які страждають на алергічні захворювання. Вони можуть мати серйозніші симптоми.

Цей тип не заразний, на відміну від бактеріального чи вірусного кон’юнктивіту. А можливість усунути алерген допомагає лікувати основну проблему.

У всіх випадках необхідно консультуватися з лікарем, який може визначити тип кон’юнктивіту та назначити відповідне лікування.

Симптоми алергічного кон’юнктивіту

До характерних симптомів алергічного кон’юнктивіту відносять:
– почервоніння очей,
– надмірну сльозотечу,
– свербіж,
– підвищену чутливість до світла,
– відчуття стороннього тіла або «піщинки» в оці.

Часто разом з алергічним кон’юнктивітом виникає нежить.

Запалення вражає обидва ока. У більшості випадків алергічний кон’юнктивіт асоціюється з алергічним ринітом та характеризується сезонними рецидивами.

Що таке вірусний кон’юнктивіт?

Одним із проявів вірусної інфекції може стати вірусний кон’юнктивіт. Він найлегше поширюється від ока до ока. Ось чому важливо зменшити частоту потирання очей і використовувати для їх промивання та очищення різні серветки, тампони тощо. В ідеалі одне протирання – одна серветка.

Вірусний кон’юнктивіт довгий час є заразним: за кілька днів до появи симптомів(інкубаційний період), а потім протягом двох тижнів. З цієї причини він може стати епідемічним, особливо в школах.

Симптоми Вірусного кон’юнктивіту

Існує багато вірусів, що викликають вірусний кон’юнктивіт. Від них залежать симптоми вірусного кон’юнктивіту, що можуть бути досить неприємними. Перебіг хвороби також залежить від стану імунітету. Частіше до сиптомів відносять:

– почервоніння та набряклість очей;
– злипання повік вранці після сну;
– набрякання лімфовузлів перед вухами.

У деяких випадках можуть виникати симптоми вірусного ринофарингіту.

Що таке бактеріальний кон’юнктивіт?

При потраплянні бактерій до слизової оболонки очей виникає бактеріальний кон’юнктивіт. Йому характерні лише деякі симптоми запалення кон’юнктиви. Однак крім почервоніння очей, для нього характерні гнійні виділення та може виникати чутливість до світла.

Через свою заразність бактеріальний кон’юнктивіт вимагає суворих гігієнічних заходів:

– миття рук до і після торкання ока,
– закрапування антисептичних очних крапель або промивання очей спеціальним розчином;
– частого вологого прибирання;
– уникання контактів з дітьми та літніми людьми( оскільки у цих груп населення очі є слабким місцем).

Ця форма кон’юнктивіту зустрічається у новонароджених. Вони найчастіше заражаються під час пологів.

Також цей кон’юнктивіт часто зустрічається у дітей і часто асоціюється, як “хвороба брудних рук”.

Як лікують кон’юнктивіт?

Лікування кон’юнктивіту залежить від причини його виникнення. У будь-якому випадку необхідно консультуватися з лікарем, бо тільки він може визначити тип кон’юнктивіту та назначити відповідне лікування.

Не займайтеся самолікуванням – воно може бути шкідливим для Вашого здоров’я!

Алергічний кон’юктивіт. Першим кроком у цьому випадку є усунення алергену. Для очищення ока у цьому випадку можна використовувати фізіологічний сольовий розчин. Часто призначається системна або місцева антигістамінна терапія.

Вірусний кон’юнктивіт. Передбачає гігієнічні заходи, такі як систематичне миття рук та зменшення контактів очей з руками. Корисно кілька разів на день ретельно промивати очі фізіологічним розчином. Також при необхідності лікар може прописати спеціальні краплі.

Бактеріальний кон’юнктивіт. За для знищення бактерій, що викликають інфекцію лікар використовує антисептичні очні краплі або місцевий антибіотик. 

Є форми кон’юнктивіту, якими можуть заразитися новонароджені під час пологів. Ця патологія вимагає специфічного лікування у відповідних умовах.

Загалом кон’юнктивіт швидко лікується при добре проведених гігієні повік та антисептичному або антибіотичному лікуванні.

Важливо пам’ятати, що ризик зараження під час бактеріального чи вірусного кон’юнктивіту дуже великий, тому дуже важливо притримуватися гігієнічних заходів. До них відносять миття рук до і після закапування очних крапель, регулярне промивання очей фізіологічним розчином, очищення повік з використанням одноразових спеціалізованих серветок для очищення повік, та особисті рушники.

Гігієна повік

Досить часто офтальмологи рекомендують при захворюваннях проводити гігієну повік у три кроки: прогрівання, массаж та очищення. При кон’юнктивіті дана процедура теж матиме позитивний ефект.

Прогрівання. Під цим пунктом у даному випадку мається на увазі компрес, що допоможе розмочити засохлий гній, бруд та скоринки.

Массаж. Легкі кругові рухи допоможуть легко відділити інородні частинки від шкіри повік та вій.

Очищення. За допомогою гелю без консервантів Теагель® або стерильних серветок Блефаклін® легко видаляються не тільки наслідки кон’юнктивіту, а й інша можливі забрудники.

Висновки

  1. Кон’юнктивіт є частим неприємним захворюванням очей, якому характерні ряд типових симптомів: почервоніння очей, свербіж, підвищена чутливість до світла, надмірна сльозотеча.
  2. Відповідно до причини виникнення прийнято виділяти три типи кон’юнктивіту: алергічний, бактеріальний та вірусний. Вони відрізняються симптомами, перебігом хвороби та способом лікування.
  3. При виникненні будь-якого дискомфорту очей не можна займатися самолікуванням. Вчасно проведена діагностика та лікування допоможуть Вам швидше повернутися до здорового життя.

Актуальні питання

Щоденне очищення вій та повік корисне і при здорових очах. Але в залежності від причини виникнення кон’юнктивіту може знадобитися антибактеріальна або антисептична терапія, які призначати може лише спеціаліст після визначення причини запалення. Не займайтеся самолікуванням. 

Для лікування кон’юнктивіту у першу чергу намагаються усунути причину його виникнення - алерген, вірус чи бактерію. Після огляду та діагностування типу захворювання лікар може запропонувати відповідну терапію та порадити антибактеріальні, антигістамінні чи антисептичні краплі. Додатково для гігієни може рекомендувати використання стерильних серветок Блефаклін® або гелю без консервантів Теагель®.