Дата публікації: 25.05.2023

Лікування кон’юнктивіту в домашніх умовах

Рейтинг

50 277

Автор статті

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець і автор статті

logo

Кон’юнктивіт, або “рожеве око”(3), є запаленням тонкої прозорої тканини, що покриває склеру (білу частину ока) і внутрішню поверхню повік. Найчастіше це захворювання має інфекційну природу, може передаватися при спілкуванні та вражати людей різного віку, тому своєчасне звернення до лікаря має величезне значення для успіху в лікуванні.

Крім того, є деякі засоби для лікування в домашніх умовах, які призначені для полегшення дискомфорту, пов’язаного з кон’юнктивітом. У цій статті ми їх розглянемо докладно, а також симптоми, причини та особливості цього захворювання.

Симптоми, види та причини кон’юнктивіту

Кон’юнктивіт частіше буває інфекційної природи – бактеріальної та вірусної.

Він також може виникати як неінфекційний стан, пов’язаний з алергією, хімічними та механічними подразниками, аутоімунними захворюваннями та ін. Крім того, захворювання буває гострим та хронічним.(1)

При цьому кожен тип має свої характерні симптоми, наприклад:

1. Бактеріальний кон’юнктивіт характеризується:

  • почервонінням та набряком кон’юнктиви
  • виділеннями з очей гнійного характеру
  • виділення та кірки на віях білого, жовтого, зеленого кольору, що після пробудження не дають розплющити очі
  • свербінням та відчуттям піску в очах

2. Вірусний кон’юнктивіт зазвичай проявляється:

  • прозорими виділеннями з очей
  • почервонінням та набряком кон’юнктиви
  • підвищеною чутливістю до світла
  • свербінням або печінням в очах

3. Для алергічного кон’юнктивіту характерно:

  • почервоніння та набряк кон’юнктиви
  • сльозотеча та свербіж в очах
  • часте чхання чи нежить
  • посилення дискомфорту при контакті з алергенами, такими як пилок або частинки епідермісу домашніх улюбленців.

Крім того, хімічні подразники – дим, у тому числі сигаретний, побутова хімія, засоби для дезінфекції, косметика та ін. – не призначені для контакту з чутливою оболонкою ока, і тому можуть викликати подразнення та запалення кон’юнктиви.

Важливо також знати, що порушення правил догляду за контактними лінзами, тривалий без перерв період їх використання протягом доби, недостатня зволоженість очної поверхні можуть погіршити захисні властивості слізної плівки та спровокувати розвиток бактеріального чи вірусного кон’юнктивіту.

 

Чи можна вилікувати кон’юнктивіт у домашніх умовах?

У певних випадках кон’юнктивіт може бути проявом більш серйозних проблем зі здоров’ям, що потребують негайної медичної допомоги(2).

Зверніться до лікаря, якщо є хоча б одна з таких ознак:

  1. Сильний біль в одному або обох очах.
  2. Світлобоязнь – чутливість до світла, що перешкоджає відкриттю очей або викликає сильний біль.
  3. Затемнення, випадіння ділянок у полі зору, втрата чіткості, двоїння в очах.
  4. Відчуття стороннього тіла в оці, що супроводжується стійким відчуттям подразнення та болем.
  5. Гнійні виділення з очей протягом кількох днів, які супроводжуються підвищенням температури та погіршенням загального стану

Важливо: якщо кон’юнктивіт виникає у новонароджених, негайно зверніться до лікаря!

 

Лікування кон’юнктивіту в домашніх умовах

Ось кілька простих правил для полегшення симптомів та прискорення відновлення при кон’юнктивіті:

  1. Уникайте додаткового інфікування: ретельно мийте руки, перш ніж торкатися очей. Використовуйте кип’ячену воду або спеціально призначені засоби для догляду за повіками, щоб очистити ділянку навколо очей.
  2. Подбайте про те, щоб не поширити інфекцію серед свого оточення: важливо користуватися індивідуальними рушниками та наволочками.
  3. Не використовуйте косметику для очей, оскільки косметичні засоби є додатковим подразником; крім того, вони не є стерильними. Краще відмовитися від будь-якої косметики для очей, туші та тіней для повік тощо, щоб уникнути повторного зараження та подразнення запалених оболонок.
  4. Якщо ви – носій контактних лінз, рекомендується відмовитися від них, доки не настане поліпшення.
  5. Обов’язково зверніться до офтальмолога при ознаках бактеріального кон’юнктивіту. При цьому зазвичай потрібне лікування очними краплями чи мазями з антибіотиками. Такі засоби можна використовувати лише за призначенням лікаря.
  6. Якщо кон’юнктивіт є вірусним та пов’язаний із застудою чи грипом, зосередьтеся на лікуванні основної вірусної інфекції. Коли стихатиме вірусна інфекція, має зменшуватись і очний дискомфорт.
  7. Розгляньте приймання антигістамінних препаратів у разі кон’юнктивіту, пов’язаного з алергією. Проконсультуйтеся з лікарем, щоб вибрати відповідний вам засіб.
  8. Зволожуйте поверхню ока сльозамінником без консервантів, щоб усунути дискомфорт, печіння та подразнення; застосовуйте краплі відповідно до інструкції.
  9. Використовуйте прохолодні компреси, щоб зменшити набряк, полегшити свербіж та пом’якшити кірочки на віях. Для щоденного догляду за повіками та шкірою навколо очей можна застосовувати спеціально призначені засоби – гель Теагель® або стерильні серветки Блефаклін®.

 

Лікування кон’юнктивіту народними засобами

Народні методи лікування кон’юнктивіту передаються з покоління до покоління і часто ґрунтуються на традиційних віруваннях чи практиках.

Важливо відзначити, що хоча ці способи давно відомі, їх ефективність не має наукового підтвердження.

Ось кілька популярних народних методів при кон’юнктивіті:

  • Грудне молоко: існує переконання, що прикладання грудного молока до ураженого ока може допомогти полегшити прояви кон’юнктивіту. Однак необхідні наукові дані для підтвердження ефективності цієї поради.
  • Чайні пакетики: є думка, що прикладання вологих чайних пакетиків до очей заспокоює свербіж та подразнення. Таки негарячі компреси, дійсно, здатні забезпечити тимчасове полегшення, проте не усувають основну причину захворювання.
  • Закрапування розведеного меду у якості очних крапель також вважається народним методом лікування рожевого ока. Однак такі краплі можуть посилити подразнення і загрожують додатковим інфікуванням. Це – небезпечний метод лікування.
  • Промивання очей сольовим розчином, приготованим у домашніх умовах – ще одним народний засоб. Варто знати, що сольовий розчин посилює подразнення та сухість очей, при цьому не впливає на збудників захворювання.

Важливо підкреслити, що, покладаючись виключно на народні методи лікування, можна згаяти час для отримання кваліфікованої медичної допомоги та збільшити тим самим ризик ускладнень.

 

Висновки

  1. Кон’юнктивіт частіше викликають інфекційні збудники. Тому необхідно подбати про те, щоб не заразити своє найближче оточення – користуватися виключно індивідуальними рушниками та наволочками.
  2. При лікуванні в домашніх умовах кон’юнктивіту важливо правильно встановити його природу і не ігнорувати певні симптоми (сильний біль, фотобоязнь, випадання полів зору та ін.), які можуть становити серйозну загрозу здоров’ю. У таких випадках негайно звертайтеся до лікаря, не займайтеся самолікуванням – це може бути небезпечно для вашого здоров’я!
  3. Правильний догляд за очною поаерхнею, повіками та областю навколо очей при запаленні кон’юнктиви – важливий пункт лікування в домашніх умовах; відмовтеся від застосування декоративних косметичних засобів, тимчасово замініть контактні лінзи на окуляри, закрапуйте зволожувальні краплі без консервантів згідно до інструкції.
  4. Ретельно, вранці та увечорі, очищуйте повіки від забруднень; для єфективного очищення (гигиєни повік) призначені спеціальні продукти для догляду за очима, зокрема гель без консервантів Теагель®, який не подразнює шкіру, не потребує  змивання, заспокоює та зволожує повіки, зменьшує набряк та почервоніння.

Актуальні питання

1. Прикладайте прохолодний компрес до ураженого ока, щоб полегшити дискомфорт, зменшити набряк та розм'якшити виділення. 2. Закрапуйте сльозозамінник без консервантів, щоб полегшити сухість, заспокоїти подразнення та вимити будь-які смітинки. Враховуйте інструкцію до засобу для правильного використання та дозування. 3. Дотримуйтесь правил гігієни: ретельно мийте руки водою з милом, перш ніж торкатися очей або проводити будь-які процедури. 4. Правильно проводьте щоденне очищення від забруднень (гігієну повік), не використовуйте агресивні мийні засоби, у тому числі дитяче мило або шампунь. Для щоденної гігієни повік можна використовувати, наприклад, спеціальний офтальмологічний гель Теагель®, який не подразнює, а заспокоює та зволожує повіки, зменшує набряк та почервоніння. Пам'ятайте, що хоча ці заходи першої допомоги можуть забезпечити полегшення, важливо проконсультуватися з лікарем для правильної діагностики та лікування.