Дата публікації: 28.07.2023

Про гігієну повік та вій: що це, етапи і засоби для уходу

Рейтинг

286

Автор статті

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець і автор статті

logo

Дотримання чистоти (гігієна повік) – це процедура, якою багато людей нехтує або навіть вважає несерйозною. 

Проте слід враховувати, що накопичення бруду, пилу, злущених клітин епітелію шкіри відбувається щодня. І якщо не проводити очищення належним чином, створюється сприятливе середовище для розмноження бактерій. Саме тому щоденна гігієна повік поступово займає своє місце у повсякденному житті поряд зі звичками мити руки перед їжею та чистити зуби 2 рази на день.

Фахівці дійшли висновку про важливість гігієни повік та області навколо очей – простої щоденної процедури – задля полегшенні симптомів та для профілактики багатьох очних захворювань, у тому числі синдрому сухого ока з дисфункцією мейбомієвих залоз(1), а також блефариту, ячменю, халязіону та інших. Тому за останні роки цей новий напрямок  в офтальмології активно розвивається та для нього розробляються спеціальні засоби.  

Гігієна повік при різних захворюваннях

Гігієна повік покращує стан вій, області шкіри навколо очей, зменшує ризик повторних загострень та тяжкості перебігу різних захворювань очей. Найбільш поширеніші з таких захворювань описані нижче: 

 1. Блефарит – запалення повік, одне з найчастіших захворювань, що виникає коли відбувається надмірне зростання бактерій, яки живуть на поверхні шкіри.

Симптоми можуть включати почервоніння, набряк, свербіння, печіння, утворення лусочок і кірочок у основання вій. У довгостроковій перспективі, якщо блефарит не лікувати, це може призвести до таких ускладнень як поява рубців.

 1. Халязіон – утворення, що виникає внаслідок блокування та подальшого неінфекційного запалення мейбомієвої залози; починається як маленька болюча червона область на повіці, а через декілька днів може перетворитися на гульку, яка повільно зростає, тисне і викликає небажані зміни в тканинах навколо неї. 
 2. Ячмінь – запалення волосяного фолікула – також часто виникає при порушенні гігієни. Найчастише причиною є бактеріальна інфекція, і якщо ячмінь супроводжується гарячкою, збільшенням лімфовузлів, потребує негайного звернення до лікаря. 
 3. Дисфункція мейбомієвих залоз – крихітних утворень у товщі повік з вивідними протоками вздовж лінії вій. Мейбомієві залози виробляють ліпіди для слізної плівки, які запобігають випаровуванню водяного шару з очної поверхні. Якщо залози заблоковані або порушена їхня функція, це призводить до розвитку синдрому сухого ока з відчуттями сухості, подразнення та дискомфорту.(2)

При цьому важливо враховувати, що особам із чутливою схильною до подразнення шкірі повік для гігієни підходять далеко не всі засоби, наприклад: 

 • детергенти, ароматизатори та консерванти – інгредієнти, присутні у багатьох засобах для очищення – мають ризик посилити запалення, викликати подразнення та сухість 
 • деякі засоби для видалення макіяжу, особливо на основі олій, можуть забивати протоки мейбомієвих залоз, порушуючи їхню функцію та перебіг блефариту й синдрому сухого ока 
 • дитячий шампунь та дитяче мило, які помилково вважаються найбільш підхожими продуктами для очищення, містять поверхнево-активні речовини, що подразнюють очі та порушують делікатний баланс слізної плівки. Таким чином, краще  уникати  використання дитячого шампуню та мила для гігієни повік.

При появі скарг обов’язково звертайтеся до лікаря – самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Офтальмологічні засоби для гігієни повік

Нині для ефективної гігієни повік розроблені офтальмологічні засоби, які забезпечують дбайливе очищення. 

Це, наприклад, гель Теагель® і офтальмологічні серветки Блефаклін® від французької компанії Laboratoires Théa, європейського лідера у виробництві продуктів для офтальмології. 

Теагель® – це  гель без консервантів  для очищення повік, який не викликає подразнення, видаляє забруднення та надлишки шкірного жиру та зволожує шкіру. 

Цей продукт підходить для щоденного догляду за чутливою шкірою області навколо очей, а також при дисфункції мейбомієвих залоз, синдромі сухого ока. 

Використання Теагель® дозволяє дбайливо пом’якшити та видалити лусочки й кірочки, заспокоїти повіки при блефариті. 

Теагель® містить як основний інгредієнт речовину полоксамер, що має властивість поглинати воду та жир. Функції полоксамера в гелі Теагель® – зволоження повік та розчинення забруднень для легкого та дбайливого їх очищення. 

Стерильні серветки Блефаклін® спеціально розроблені для гігієнічного догляду, для профілактики та лікування запальних та інших захворювань повік, синдрому сухого ока з дисфункцією мейбомієвих залоз. 

Серветки просочені спеціальним лосьйоном, компоненти якого мають протизапальні, антимікробні, зволожувальні та загоювальні властивості. Кожна серветка має індивідуальне пакування, що забезпечує зручність використання в різних ситуаціях – при відвідуваннях басейнів, водойм та поїздках. 

Застосовувати серветки можливо у дітей починаючи з тримісячного віку для профілактики закисання очей, для запобігання загостренням у випадках хронічного або рецидивного кон’юнктивіту, ячменю, халязіону. Завдяки складу без ароматизаторів та мийних засобів серветки не спричиняють печіння, не подразнюють чутливі очі дитини.

Щоденна гігієна повік покроково 

Насамперед ретельно вимийте руки; якщо лікарем призначені якісь очні краплі, закапайте їх після завершення процедури. 

Крок 1: Прогрівання 

Почніть гігієну повік із застосування теплих компресів на закриті повіки протягом не менше 4 хвилин. Змочіть ватний диск теплою водою (40-42 градуси Цельсія), закрийте очі й покладіть його на віки. Цей важливий крок допомагає розчинити та пом’якшити ліпідні виділення, які накопичилися у протоках мейбомієвих залоз. 

Крок 2: Масаж повік 

Виконання самостійного масажу повік вимагає використання засобу, за допомогою якого можна не тільки знезаразити поверхню повіки, а й зволожити її. Для цього можна використовувати гель Теагель®. Нанесіть засіб на ватний диск або на кінчик пальця і дбайливо помасажуйте повіки – почергово верхні та нижні. Почніть від внутрішніх куточків та рухайтеся назовні, а потім від верхнього краю до нижнього; достатньо витратити пару десятків секунд для кожної повіки, тобто 1-2 хвилини на обидва ока. Зону зростання вій можна масажувати круговими рухами за допомогою ватної палички з крапелькою гелю. Завдяки м’якому масажу повік видаляються позм’якшені виділення з мейбомієвих залоз.

Крок 3: Очищення

Дуже важливий завершальний крок – ретельне очищення верхніх та нижніх повік; використовуйте для цього Теагель® або стерильні серветки Блефаклін®. Ці засоби допоможуть повністю видалити забруднення, що залишилися і зволожити ваші повіки та вії. 

Гель Теагель® та лосьйон, яким просочені серветки Блефаклін®, не залишають слідів, не є жирними чи липкими – їх можна не змивати. Однак, якщо ви відчуваєте потребу видалити їхні залишки, промийте повіки теплою водою і промокніть сухим чистим м’яким рушником. 

Повторюйте ці кроки вранці та ввечері. 

Щоденна гігієна повік у першу чергу призначена для людей з чутливою шкірою, схильною до сухості, подразнення, запальним та алергічним реакціям, частими кон’юнктивітом, ячменем та ін. При появі скарг обов’язково звертайтеся до лікаря – самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!

Висновки 

 1. Проведення правильної гігієни повік – процедура, важлива для запобігання розвитку цілого ряду захворювань очей, таких як блефарит, халязіон, ячмінь, а також дисфункція мейбомієвих залоз, які, своєю чергою, можуть призвести до синдрому сухого ока та інших захворювань. Звертайтеся до лікаря з появою скарг! Проводьте процедуру гігієни повік щодня. 
 2. Гігієна – це не тільки очищення, але й комплекс послідовних кроків, включаючи самомасаж повік після теплого компресу. Проведення гігієни дозволяє покращити роботу мейбомієвих залоз, видалити кірочки та лусочки, покращити стан шкіри та здоров’я повік. 
 3. Небажано застосовувати для гігієни засоби, що негативно впливають на шкіру та очі через вміст у них детергентів, ароматизаторів та ін. 
 4. Для гігієни повік використовуйте спеціально створені продукти для очищення, заспокоєння та зволоження повік та вій. Це можуть бути Теагель®, та Блефаклін®, офтальмологічні серветки виробництва французької компанії Théa.